Обсяги будівництва та виробництва будівельних матеріалів в Україні: реальна ситуація

Всеукраїнська Спілка виробників будматеріалів представила аналітичну довідку щодо розвитку будівельної галузі та галузі виробництва будівельних матеріалів в Україні у 2018-2019 рр. Чи справді будівельна галузь демонструє стрімке зростання?

Обсяги будівництва в Україні та світі з коментарями експерта

Всеукраїнська Спілка виробників будівельних матеріалів представила аналітичну довідку щодо розвитку будівельної галузі та галузі виробництва будівельних матеріалів в Україні у 2018-2019 рр., що базується на даних Держкомстату України та інших статистичних джерелах. Чи дійсно будівельна галузь в Україні демонструє значні темпи зростання? Build Portal звернувся за коментарями до Президента Спілки Івана Салія.

За даними Держкомстату, обсяги будівництва в Україні у 2018 році склали 4,3 млрд євро. Для порівняння у Чехії аналогічний показник склав 20 млрд євро, у Польщі – 50 млрд євро (майже у 12 разів більше за Україну),у Туреччині - 113 млрд євро , у Німеччині - 351 млрд євро.

При цьому, частка будівництва у ВВП України складає 2,3%. Для порівняння у Німеччині частка будівництва у ВВП країни – 5,3%, у Польщі – 7,9%, у Словаччині – 8,7%. 


«Ніхто не говорить про те, з чого складається зараз ВВП України, - коментує ситуацію Президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалі Іван Салій. - Раніше ключовим показником вважалися обсяги промислового випуску, тепер частка переробної промисловості у ВВП України – всього 11,5%. А мала б бути від 50% до 70%. Будівництво - ганебні 2,3% у ВВП, зате освіта – 4,4%».

Згідно з даними Держкомстату, будівництво в Україні у 2019 році демонструє позитивну динаміку. Так само як і кількість введеного в експлуатацію житла. За 6 місяців 2019 року, за статистикою, в експлуатацію здано у 1,5 рази більше житла, ніж за аналогічний період 2018 року. Але чи справді в Україні спостерігається прорив у житловому будівництві?

«За статистикою, за 6 місяців 2019 року об’єми житлового будівництва зросли більш як на 50%. Але серед збудованого житла 58% – це будинки одноквартирні, вони збудовані для одного замовника. А середня площа квартирі у багатоквартирних будинках – 59,4 кв. м. Фактично ми будуємо сучасні «хрущовки».

А хитрість успіху цієї статистики в тому, що вона робиться завдяки так званій «будівельній амністії» – прийнятому Тимчасовому порядку прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт. До статистики останніх років потрапляють давно збудовані споруди, які ввели в експлуатацію зараз, відповідно до цього Тимчасового порядку», - коментує цю статистику Іван Салій. 
Більше половини загального обсягу будівництва у 2018 році припадає на місто Київ та 3 області: Харківську, Одеську та Дніпропетровську. А щодо житлового будівництва, то на Київ та Київську область припадає фактично третина зданого в експлуатацію у 2018 р. житла.

«Роль держави – вирівнювати розвиток регіонів. Цим займаються у країнах ЄС, цим мають займатися у нас. А поки що у Київські області та Києві будується більше третини всього житла», - коментує ситуацію з будівництвом по регіонам України експерт.

У 2007 році на одного мешканця України побудовано 0,24 кв м житла, у 2018 - 0,21 кв. 

«В Україні будується 0,21 кв м житла на 1 людину у рік, це показник, про який боляче говорити. У Росії будуть до 0,5 кв. м на 1 людину, у Білорусі – ще більше, у Європі – трохи менше 1 кв. м. Нам потрібно у 5 разів збільшити будівництво житла», - говорить Іван Салій.

 

Виробництво будівельних матеріалів

 
Аналіз статистичної інформації за 2018-19 роки свідчить про те, що будівництво в Україні фактично знаходиться у ситуації стагнації. Підтверджує це і статистика виробництва основних будівельних матеріалів.

Виробництво керамічної вогнетривкої цегли скоротилося у 2018 році у порівнянні з попереднім роком на 11%. У 2019 році ситуація стабілізувалася, але зростання виробництва немає.

"На ринку спостерігається стабілізація та зниження використання керамічної цегли – дорого, бо дорогі енергоносії, але ж глина є чи не в кожному селі," - коментує цю статистику Іван Салій.У виробництві блоків з цементу, штучного каменю чи бетону ситуація не набагато краща - у 2018 році спостерігалося падіння виробництва на рівні -7%. У 2019 році спад виробництва продовжився.Виробництво збірних цементних та бетонних конструкцій після спаду у 2017-18 рр. у цьому році демонструє невелике зростання.

"Збірний залізобетон знову «перемагає» металоконструкції, - коменує цю статистику екперт. - В Україні знову почали будувати склади та інші приміщення не лише з металоконструкцій, але і з збірного конструктивного залізобетону. Росте на такі споруди попит і серед аграріїв, що є позитивом".

Після спаду у минулому році виробництво товарного бетону у 2019 році демонструє зростання - на 5% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року.


 

А от виробництво цементу другий рік поспіль демонструє невелике падіння на 1%.

Причину пояснює Іван Салій:

«Хоча цементна галузь має потужності для збільшення обсягів виробництва, на ринку спостерігається падіння. Одна з причин – відсутність вагонів. «Хлопці» від залізниці здають державні вагони в оренду. Ти взяв вагон в оренду, а вагон може простоювати 20 діб і більше, та все одно оренду сплачуй за всі дні – бо залізницю за простій не запитує уряд».


Одна з небагатьох позицій, що демонструє значне зростання - обсяги виробництва сухих сумішей. У минулому році вони зросли в Україні на 13%, у 2019 році зростання продовжилось. Експерти пов'язують цей ефект з великими обсягами ремонтних робіт у приватному секторі.А ось обсяги виробництва виробів з гіпсу другий рік поспіль знаходяться приблизно на одному рівні.


«Керамічна плитка. В Україні введені нові потужності – нова лінія на Харківському плитковому заводі та завод «Епіцентру» у Калинівці. Обсяги мали б зросли, а ми бачимо падіння. Це як раз питання до звуженості нашого ринку», - коментує Президент Спілки обсяги виробництва керамічної плитки.


Другий рік демонструють зростання обсяги виробництва мінеральної вати - на 6% та 7% відповідно.


А у виробництві дверхник та віконних пластмасових блоків у минулому році спостерігалося падіння - на 8%.

 

Категория:Украина
Дата публикации:2019-10-09 11:16:18
Коментарии (0)